21 Jul 2018
AnasayfaGirişimciMükemmel İş Mega Holdings

Mükemmel İş Mega Holdings

Mükemmel İş Mega Holding

Mükemmel İş Mega Holdings

Mükemmel İş Mega Holding,hepimizin amacı para kazanmak, bunun için kimimiz ya ücretli olarak bir yerde çalışırız ya da sermayemizle kendi işimizi kurup kazanç elde etmeye çalışırız. Ücretli çalışarak aldığımız maaş her zaman belli olur alacağımız primler, ek maaşlar ( varsa tabi! ). Bu bir yere kadar yorganın boyunu da ayağımızın boyunun da yerini belli eder. Tabii onda da işten çıkarılmadan tutun, şirketin küçülme planlarından dolayı maaşı alamama, geç alma vb. gibi maaşlı çalışanların çok iyi bildiği bir ton şeyle karşı karşıya geliriz.

Ya kendi işinin sahibi olma, bu defa maaşlı çalışan gibi sabahtan akşama kadar çalışıp belki de trilyonluk iş bitirip maaş günü aldığınız para gibi koymaz kazancınız daha fazla olur o iş yerinin sahibisinizdir ve “aslan payı” sizin olmuştur!

Tabi bu işinizin sahibi olmanın getirdiği bazı zorunluluklar vardır. İşini yasal yapanlar için diyorum(!): Çalışanlarına sigorta yaptırıp onları ödemek, elektrik su telefon vs. vs. gibi ödemeleri yapmak. Ve kendi işini yapmanın getirdiği önemli bir risk var: İFLAS ETMEK. Yani bu yazının da amacı, para kazananın da derdi var kazanamayanın da.

Sizlerle okuduğum bir kitaptan aklımda kalanları yazarak üzerimde bıraktığı etkiyi paylaşmak istiyorum:

Amerika da ilkokul çağında 2 çocuk para kazanmak istiyorlar. Bir markette çalışarak işe koyuluyorlar fakat o kadar çok yoruluyorlar ki isyan ediyorlar saatlerce çalışmalarına rağmen aldıkları para onlara yetmiyor halbuki işe başlamadan önce alacakları parayla her gün bir dondurma alabilecekleri onları heyecanlandırıyordu. Patronları yani çocuklardan birinin babası maaşlarına zam yapmayı teklif etti. Heyecanla olur dediler ama bir hafta sonra yine isyan bayraklarını çektiler hatta “patronlarına” bağırıp çağırıp bunca saat çalıştıktan sonra verdiği paranın yetmediğini söylediler. Patron bunlara gülümsedi bir daha zam teklif etti. Kabul etmediler zammın miktarını biraz daha arttırdı heyecanlandılar ama yine kabul etmediler, zammın miktarı biraz daha arttı ki alacakları parayla bir beysbol eldiveni alabiliyorlardı. Ama çocuklar bu süper teklife rağmen yine kabul etmediler. “Patron” istediğini elde etmişti, bu çocuklara paranın bu yolla kazanılabileceğini ama ihtiyaçlarını gün geçtikçe karşılayamayacağını anlatmış oldu. Bu sefer çocuklara 1 hafta boyu ücretsiz çalışmaları için ikna etti ve 1 hafta sonra “Nasıl Zengin Olacakları”nın sırrını söyleyecekti. Çocuklar okul çıkışlarında çalışırken markette bir şey dikkatlerini çekti. Paralarını zorla biriktirerek alıp, keyifle okudukları çizgi romanları hafta sonu dağıtımı yapan kişi elde kalan romanları geri alıyordu. Gidip gazeteciyle konuştular arta kalanları alıp alamayacaklarını sordular. “Bunları satmadığınız takdirde alabilirsiniz” yanıtını alınca onları toplamaya başladılar. Babalarının garajına birkaç tane masa ve sandalye koydular çizgi romanları rafa dizdiler ve arkadaşlarına roman fiyatının çok çok altına orada okutmaya başladılar. Tabii işin başında kendileri durmadılar! Çocuklardan birinin, çok çalışkan kız kardeşini “okuma salonunun” başına koydular kız kardeşi orada rahat rahat ders çalışıp bedavaya çizgi roman okurken onlarda oyunlarını oynayabilecekti. Ayrıca saatlerce çalışıp kazandıkları parayı onlar orada olmadan ter akıtmadan kazanabiliyorlardı ve başlarında bir patron yoktu.

(Robert Kiyosaki – Zengin Baba Yoksul Baba)

Burada dikkatinizi çekmek istediğim nokta şu, maaşlı çalışıyorsunuz işe yeni başladığınızı varsayıyorum ortalamanın üstünde bir maaş alıyorsunuz. İlk ay sonunda aldığınız maaştan çok memnunsunuz erkenden kalkıp işinize gidiyorsunuz, ikinci ay sonunda yeni bir buzdolabı almak istediniz takside girdiniz, tabi bu masraflar aldığınız iyi maaş sayesinde, birkaç ay sonra yeni bir araba almaya karar verdiniz ve bu böyle sürüp gidiyor. İsteseniz de istemeseniz de bir şekilde harcama yapıyorsunuz bunun rengi farklı olabilir ama illa bir yere harcama yapacaksınız ve borçlanacaksınız. Yani sonuç olarak aldığınız maaş hiçbir zaman yetmeyecek.

Peki, gelelim iş sahiplerine kendi çalışanı gibi sabah iş yerinde oluyor hadi biraz daha gevşek olalım çalışanından yarım saat sonra geliyor diyelim. Akşam evine gidiyor. Her istediğinde evine gidip yatamıyor çünkü işlerin başında durup takip etmesi gerekiyor, parası var iyi para kazanıyor ama istediğinde tatile çıkamıyor çünkü “sahip olduğu” bir işi var. Sizce bu adam patron mu? Benim için artık değil. Birçoğumuzun “patron” dediğine ben “kıdemli çalışan” diyorum. Yukarıda bahsettiğim iki çocuk bir “iş sahibi” dir. Ama her dükkan her iş yeri sahibi “iş yeri” sahibi değildir. İş yerleri onlara sahiptir dükkân gel dedi mi orada olmak zorundadır. Çünkü kendisine bağlı bir işi vardır. Bahsettiğim çocukların işi onlara bağlı değil çocuklar orada olmasa da o küçük garaj para getiriyor yani “pasif gelir” sağlıyor. Birçoğumuzun geliri “aktif gelirdir” yani biz olduğumuz sürece para kazanabilen bir iş yeridir. Doktorlar, mühendisler, veterinerler, işçiler, yazılımcılar, internet sayfası yapanlar vs. vs. bu saydıklarımın hepsi “aktif gelir” sahibidir onlar varsa para vardır. Bir diş hekimi kolu sağlam olduğu sürece muayene edebilir.

Rahmetli Sakıp SAPANCI bir iş sahibidir. İstediği zaman tatile gidebilirdi sabah erken kalkma zorunluluğu yoktu. İşler o olmasa da yürüyordu. Koç holdingin sahibinin dünya turu yaptığını duymuşsunuzdur. Sizde de o dünya turu yapacak para olsa gidebilir miydiniz? Giderdiniz ama gittiğiniz zaman topladığınız paradan giderdi.

Peki, bu bahsettiğim iş sahipleri bu parayı nasıl kazandılar nasıl bu konuma geldiler. Birçoğunuz bu insanların nasıl zengin olduklarını okumuşsunuzdur. Okumanıza rağmen belki gözünüzden kaçmış olabilecek bir noktadan bahsetmek istiyorum. Sakıp Ağa çok çalıştı yani şuan sizin çalıştığınız kadar çalıştı alnınızdan akan terlerin aynısı ondan da aktı. Ama Sakıp Ağa “doğru yere” yatırım yaptı yani kurduğu sistem işi kendisine bağlı hale getirmedi. Bu biraz da düşünme şeklidir yani işiniz büyürken klasik sisteme ayak uydurmamak gerekiyor. Siz varken büyüyen bir işiniz olmaması için biraz daha farklı düşünmek zorundasınız.

Liderlik Hakkında B
Neden Mega Holdings?
Bu Yazıyı Değerlendir:
YORUM YOK

Üzgünüz, yorum formu şu anda kapalı.