21 Jul 2018
AnasayfaKişisel GelişimLiderlik Hakkında Bilmedikleriniz

Liderlik Hakkında Bilmedikleriniz

Liderlik Hakkında Bilmedikleriniz

Liderlik Hakkında Bilmedikleriniz

Liderlik Hakkında Bilmedikleriniz – Liderlik üzerine okumalarımda çok farklı kişileri ve kaynakları taradım. Kitaplar okudum, ses kayıtları dinledim, seminerlere eğitimlere katıldım. Açık söyleyeyim çok büyük bir kısmı boş içeriklerdi. Ama yeterince süre arayıp okuyunca nelerin dolu içerik olduğunu daha rahat anlıyorsunuz. Liderlikle ilgili düşüncelerimi derinden etkileyen bir eğitimdi John Maxwell’den öğrendiklerim. Liderliğin 5 kuralı. Bu 5 kural, hayatımda gördüğüm ve öğrendiğim en hayat değiştirici başarıya odaklanma konsepti. Liderlik becerilerinizi geliştirmek için yapmanız gereken 5 şeyi anlamanızı sağlayacak bir demodan bahsedeyim. 5 kural basitçe derki, eğer bahçende kesmek istediğin bir ağaç varsa ve bir baltan varsa her gün baltayı alıp o ağaca gidip baltayı 5 kere ağaca salla. Sonra baltayı yere bırak. Ertesi gün çıkıp, baltayı alıp, 5 kere ağaca salla. Sonra baltayı yere bırak. Ertesi gün kalk ve 5 kere daha ağaca salla. 5 kere. Her gün baltayı al ve sadece 5 kere, 15 değil, 50 değil, 500 değil her gün baltayı sadece 5 kere o ağaca sallarsan, size sorayım ağaç eninde sonunda ne olacak ? Düşecek. Buna şüphe yok değil mi? Kesinlikle yok. Masaya oturup “Sence düşer mi?” demeye gerek yok. Eğer her gün o baltayı 5 kere ağaca sallarsanız o ağaç düşecektir, nokta. Büyük ağaçsa birkaç sene sürebilir. Ufak bir ağaçsa belki de bir ayda yıkarsınız. Ne zaman düşeceğini ağacın boyutu belirler. Ama bizim konumuz bu değil. Burada öğrenilmesi gereken, o ağaca her gün 5 kere sallarsanız ağaç düşecektir. İşte 5 kural bu. 5 kural der ki, ağacını bul. Hayattaki amacın ne? Hedefin ne? Neyi başarmak istiyorsun? Baltan nerede? Hangi aletleri kullanacaksın? Hedefe ulaşmak için her gün 5 kere neyi kullanacaksın? Her ne kullanacaksan her gün 5 kere kullanırsan çok başarılı olursun. Network Marketing

Gelelim Bu 5 Liderlik Kuralına;

1- Kendimize Liderlik Etmek

Bunu derken ne demek istiyorsun diyenler olabilir, demek istediğim şey tam olarak şu; kendinize liderlik etmek.

Liderlik hakkında düşündüğümüz de hep başkasını liderlik edeceğimizi düşünürüz değil mi? Liderliğin 5 kuralını öğrendim hemen kendime liderlik edecek birilerini bulayım. Başkasına liderlik etmeden önce kendinize liderlik etmeniz lazım. Şöyle diyeyim, eğer kendinizin peşinden gitmezseniz başkaları neden peşinizden gelsin? Ne demek istiyorum? Bahsettiğim şey örnek olarak liderlik etmek. Bahsettiğim şey başkasına öğretmek istediğiniz liderlik vasıflarına kendiniz de sahip olmanız. Başkasına aktarmak istediğiniz liderlik değerlerine kendiniz de sahip olmanız. Bahsettiğim şey insanlara görsel olarak liderlik etmek. Çünkü liderlik görseldir. Görsel bir sorumluluk ve görsel bir hareket. Kimse size “Hiç bulmadığım veya tanımadığım harika bir lideri takip ediyorum.” dememiştir. Peşinden gittiğiniz her kişiyi gördünüz. Peşinden gitmek istediğiniz her kişinin sizin üzerinizde bir etkisi oldu ve burayı dikkatli okuyun çünkü liderliğin en önemli motivasyon ilkesi şudur; insanlar gördükleri şeyleri yaparlar. Yani sizi bir lider olarak izlediklerinde sizi etkili kılan söyledikleriniz değil sizde gördükleridir. Liderlik değerlerini öğreteceğiniz ilk kişi kendinizsiniz. Liderlik değerlerini uygulayacak ilk kişi de kendinizsiniz.

2- Her Gün İnsanlara Değer Katmak

Her gün insanlara değer katın. Liderler önce başkalarına odaklanırlar. Onların hayallerine, başarmak istediklerine, sevdikleri şeylere, tutkularına odaklanırlar. Liderlik bir anlamda etki etmektir. Peki nasıl etki edeceksiniz. İnsanlara değer katmayı bilen insanlar, etkilerini ve kişilerin değerlerini sürekli artırırlar. Peki insanlara nasıl değer katılabilir? Birincisi onlara değer veriyorsanız değer katarsınız. İkincisi onların değer verdikleri şeyleri bilip anlamalısınız ve bunu sadece dinleyerek yapabilirsiniz. Üçüncüsü de kendinizi değerli kılmalısınız. Eğer insanlara sürekli değer katacaksanız, kendinize de katmalısınız, geliştirmelisiniz. Yarın başka birinin gözünde değerli olmanın tek yolu bugün yeni bir şey öğrenmektir.

Network Marketing

Eğer insanların istediklerini elde etmelerine yardım edersen, onlar da senin istediklerini elde etmene yardım ederler.

3- Her Gün Liderliği Çalışmak

70’lerde Earl Nightingale’in söylediği şu söz gayet açıklayıcı. Eğer bir konuya 5 yıl boyunca her gün bir saat ayırırsan, her gün bir saatliğine o konuyu 5 sene boyunca çalışırsan, 5 sene içinde o konuda uzman olursun.Liderlik üzerine her gün bir saat okursanız 5 senenin sonunda ciddi büyüklükte kütüphaneniz olur. Okumak derken kastettiğim kaynakları taramak. Ses kayıtları, seminerler, etkinlikler vs. Ne kadar başarılı olacağınız liderlik becerilerinize bağlı ve inanın, liderliği çalışmadan o becerileri geliştiremezsiniz.

4- Her Gün Liderliği Uygulamak (Liderlik Hakkında Bilmedikleriniz)

Liderlik sadece üzerinde düşünülecek, çalışılacak bir şey değil, aynı zamanda uygulanacak bir şey. Ve unutmayın pratik size özgüven kazandıracak bir şey.

5- Her Gün Bilinçli Olarak Kendini Geliştir

Büyüme gelişme ortamı kendinizi sürekli zorladığınız bir yerdir. Her gün uyandığınızda aşacak bir tümseğiniz olmalı. Büyüme ortamı ileride tam önünüzdedir. Geçmişte yaptıklarınız elde ettikleriniz değil. Büyüme ortamı, ortamın olumlu olduğu yerdir. İnsanların cesaret verici olduğu yerdir. Teşvik ruhun oksijenidir. Büyüme ortamı güvenli bölgenin dışında olduğunuz yerdir. Büyüme ortamı insanların değişim istediği yerdir.

Hikaye ile Liderlik

Liderlik Hakkında Bilmedikleriniz;

Amerikalı bir turist grubu ilginç bir Avrupa köyüne gitmiş. Binalar eskiymiş, nostaljikmiş. Köy onları büyülemiş. Bankta oturan yaşlı bir adam görmüşler.

“Buralı mısın?” diye sormuşlar,

“Hayatım burada geçti.” demiş.

“Sana bir sorumuz var, köye bayıldık.” demişler.

“Bu köyde hiç büyük (tanınan) bir adam doğdu mu?”

Banktaki yaşlı adam “Hayır” demiş. “Hayır sadece bebekler doğdu.” demiş.

Büyüklük büyük başlamaz. Bebek gibi başlar ve gelişerek oluşur. Büyümek verdiğiniz kararlara bağlıdır. Yani bize.

Pes Ediyorum!
Mükemmel İş Mega
Bu Yazıyı Değerlendir:
YORUM YOK

Üzgünüz, yorum formu şu anda kapalı.