21 Jul 2018
AnasayfaGenelEtik Davranış Kuralları

Etik Davranış Kuralları

Etik Davranış Kuralları

MEGA GRUP BİLİŞİM AĞ PAZARLAMA VE İNTERNET HİZMETLERİ TİC. LTD. ŞİRKETİ’NİN İŞ ORTAKLIĞI PROJESİNE İLİŞKİN ETİK DAVRANIŞ KURALLARI

Tanımlar:
Mega Grup Bilişim Ağ Pazarlama Ve İnternet Hizmetleri Tic. Ltd. Şti; Mega Holding’in Türkiye temsilcisidir. Bundan Sonra “Mega Grup Bilişim” olarak anılacaktır.

Mega Grup Bilişim’in müşteri kitlesi başlıca 3 gruba ayrılmaktadır.
1- Müşteri; Mega Grup Bilişim’den sadece ürün almış olup, herhangi bir iş ortaklığı projesine dahil olmayan kişi /kurum/şirkettir.
2- Distribütör; Mega Grup Bilişimden ürün satın almış olup aynı zamanda iş ortaklığı projesine de dâhil olarak kazanç elde eden kişidir.
3- Serbest satış temsilcisi;  Mega Grup Bilişimden ürün satın almamış olup, sadece iş ortaklığı projesine dahil olarak kazanç elde eden kişidir.

Bu kurallar, Mega Grup Bilişim’in müşterilerine, distribütörlerine, serbest satış temsilcilerine, diğer Mega Grup Bilişim iş ortaklarına ve diğer MLM şirketlerine karşı olan tutum ve davranışları düzenlemekte ve birbirleriyle dürüst bir şekilde iletişim kurmaları için gerekli kriterleri belirlemektedir.  Söz konusu olan kurallar Mega Grup Bilişim’in benimsemiş olduğu değerleri açıkça ortaya koymaktadır.

Etik davranış kuralları; Müşterilerin, distribütörlerin, serbest satış temsilcilerinin ve iş ortaklığı projesinin sürdürülebilir olmasını, şirketin iyi itibarının korumasını ve iş ortaklarının menfaatlerinin karşılanmasını ve korunmasını amaçlamaktadır.

1. Distribütörlerin ya da yeni serbest satış temsilcilerinin iş ortaklığı projesine dâhil edilme sürecinde uygulanacak davranış kuralları

Amaç: Başarılı bir sponsorluğun temel unsurları olan dürüstlük ve şeffaflığın uygulanmasının sağlanması.

1.1 Sponsorluk süresince ürün eğitimi, gelir ve kariyer olanakları açıkça anlatılacaktır.

1.2 İş ortaklığına dâhil olan kişilerin gelirlerine yönelik örnekler gerçeği yansıtmalıdır. Mega Grup Bilişim her hangi bir kazanç garantisi vermemektedir. Kişinin kazancı, şahsının ve oluşturduğu satış ekibinin, satış grafiği ile doğrudan orantılıdır.

1.3 Ürüne yönelik bilgiler ancak şirketin resmi web sitesinde yer alan bilgiler ile bire bir tutması halinde verilebilir.

1.4 Mega Grup Bilişim distribütörleri ve satış temsilcileri diğer MLM şirketleri ve diğer MLM ürünleri hakkında olumsuz ve küçük düşürücü açıklamalarda bulunmaktan kaçınacaklardır.

2. Müşteriye karşı etik davranış kuralları

Amaç: Mega Grup Bilişim distribütörleri ve serbest satış temsilcileri müşteriye en iyi hizmeti sunacaklardır. En iyi hizmet anlayışı kapsamında aşağıdaki açıklamaların özellikle vurgulanması gerekmektedir.

2.1 Mega Grup Bilişim distribütörleri ve serbest satış temsilcileri yalnızca açık ve dürüst satış yöntemleri uygulayacaklardır.

2.2 Ürünlere yönelik doğru ve eksiksiz bilgiler müşteriye aktarılmalıdır. Söz konusu bilgiler arasında Ürünün detaylı teknik özellikleri, paket içerikleri, kargo ve teslimat, fiyat ve ödeme bilgisi, ürün iade ve cayma bildirimi şartları bulunmaktadır. Aktarılan bu bilgilerin şirketin verdiği bilgiler ile birebir uyması gerekmektedir.

2.3 Mega Grup Bilişim distribütörleri ve serbest satış temsilcileri, müşteri gizliliğine saygı göstereceklerdir. Yalnızca müşterinin açıkça rızası olursa ürün tanıtımı yapılacaktır. Müşteriye ilişkin özel bilgilerin korunması en büyük önceliktir.

2.4 Mega Grup Bilişim distribütörleri ve serbest satış temsilcileri farklarını dürüstlük ilkesi ile ortaya koyacaklardır. Müşterilerin deneyimsizliğini, engellilik durumunu, hastalığını, yaşını veya yetersiz dil becerilerini suistimal etmeyeceklerdir.

2.5 Müşteriler tarafından verilecek siparişler, zamanında işleme alınacaktır. Müşteri tarafından farklı bir tarih verilmediği sürece elektronik ortamda teslim edilecek ürünler 3 (üç ) iş günü içerisinde teslim edilmelidir. Kargo yoluyla gönderilecek olan ürünler ise 3(üç) iş günü içerisinde kargoya teslim edilmelidir. Teslimata ilişkin yaşanabilecek teknik problemler derhal müşteriye aktarılarak müşteri bilgilendirilmelidir.

2.6 Verilen siparişlerin ürün bedelleri, şirketin resmi banka hesaplarına müşteri tarafından yatırılmalı/ödenmelidir. Referans olunan satışlara ait ürün bedelini müşteriden elden tahsil etmek yasaktır ve suçtur. Ürün bedeli ödemesini banka yoluyla yapmanızı, elden yapılan ödemelerin sorumluluğunu üstlenemeyeceğimizi bilmenizi önemle rica ederiz. Banka hesaplarımıza yapılan Ürün bedeli ödemesinden ve/veya havale bildirim formunun gönderilmesinden sonra en geç 3(üç) iş günü içerisinde ürününüzü size ulaştırmayı taahhüt ediyoruz.

2.7 Ürün bedeli tahsil edildikten sonra müşterinin bilinçli ve eğitimli bir ürün kullanıcısı olması için talep ettiği destekleri referansı olan satış ekibinin sağlaması şirketimizin vazgeçilmez kuralıdır. Yeni ürün alan müşterimiz, ürünü eksiksiz teslim aldığını, kullanabilmek için ihtiyaç duyduğu tasarım ve kullanım eğitiminin tamamlandığını ve hiç bir şikâyetinin olmadığını belirten onayını şirketimize ulaştırdığında, referansın hak ettiği komisyon şirketimiz tarafından ödenir.

2.8 Mega Grup Bilişim’ in iş ortaklığı projesine dâhil olan bir kişinin; Size çalışmadan kazanç sağlayabileceğinizi, sizin yerinize kendisinin çalışacağını, hatta sizin için satış ekibi oluşturacağını söylerse lütfen bize bildirin ( 444 50 18 ya da info@megagrupbilisim.com ) ve karşınızdaki insanın bir suç işlediğini bilerek hareket edin.

3. Mega Grup Bilişim müşterilerinin, distribütörlerinin ve serbest satış temsilcilerinin diğer iş ortaklarına karşı davranış kuralları

Amaç: Tüm iş ortaklarının karşılıklı saygı ile çalışmasını sağlayıp, sağlıklı ve eşit rekabet yürütmelerini sağlamaktır.

3.1 Mega Grup Bilişim bünyesinde çalışan diğer iş ortaklarını kendi tarafına çekmesi kesinlikle yasaktır. Aşağıdaki faaliyetler bu kapsamda değerlendirilecektir.
– Daha iyi destek, daha çok kazanç ve kariyer olanakları gibi vaatler sunarak iş ortaklarını yasak olan çalışma şekillerine teşvik etmek.
–  Sanal, kurgusal ve sahte ortalıklar kurarak diğer iş ortaklarının satış ekipleriyle olan anlaşmasını bozarak ikna etmek.
– Diğer iş ortakları hakkında olumsuz, yıpratıcı ve küçük düşürücü söylentilerde bulunmak
– İş ortakları arasında meydana gelen anlaşmazlıklar kesinlikle sosyal medya yâda web sitesi yoluyla ifşa edilmeyecektir. Mega Grup Bilişim ve Mega Star Kariyerinde bulunan liderler her türlü anlaşmazlığı çözmekle sorumludurlar.

4. Mega Grup Bilişim iş ortaklarının diğer MLM şirketlerine karşı davranış kuralları
Amaç: Network Marketing sektöründe yer alan tüm MLM şirketlerine saygı gösterilecektir.

4.1 Diğer MLM şirketlerinde çalışan satış ortaklarının adil olmayan yöntemlerle kendi bünyesine çekilmeye çalışılması etik değildir ve Mega Grup Bilişim tarafından kabul edilmeyecektir. Etik olmayan bu kurallar özellikle şunlardır:

–  Birçok iş ortağı ile irtibat kurmak suretiyle şirketi kötüleyerek tüm yapıların kışkırtılması
– Diğer MLM şirketleri ve İş ortakları hakkında olumsuz küçük düşürücü söylentiler yayılması.
( kazanç olanakları, ürün özellikleri, ürün fiyatları vb. )
– Diğer MLM şirketlerinde çalışan kişilerin anlaşmalarını bozmaya teşvik edilmesi
 Kendi şirketine geçmesi halinde para ödemesi ya da kariyer teklifinde bulunulması

5. Mega Grup Bilişim iş ortaklarının tüm şirkete karşı davranış kuralları

Amaç: Mega Grup Bilişim distribütörleri ve serbest satış temsilcileri tüm şirkete olan bağlılıklarını ve saygılarını gösterecektirler.

5.1 Mega Grup Bilişim iş ortakları, benimsedikleri ahlaklı, dürüst ve adil çalışma yöntemleri ile farklarını ortaya koyacaklardır. Satış ve komisyon planlarının suistimal edilmesi etik değildir ve ticari faaliyetlerin zarar görmesine yol açar. Sistematik yüksek satış ya da düşük fiyatlandırma yoluyla rekabetin bozulması, iş ortaklığına hile karıştırılması vb. gibi yollarla ürün fiyatı oluşturulması da yine etik olmayan davranışlardan sayılacaktır.
5.2 Mega Grup Bilişim iş ortakları şirketlerine sadık kalacak ve sadakatlerini daima gerektiği şekilde göstereceklerdir. Diğer yandan şirketin zarar görmesini engellemek ve itibarını korumak amacıyla gerekli tüm çabayı gösterecektir.

5.3 Mega Grup Bilişim distribütörlerinin ve serbest satış temsilcilerinin ticari faaliyetlerine yönelik prensipler Mega Grup Bilişim Ağ Pazarlama ve İnternet Hizmetleri Ticaret Limited Şirketi’nin genel şart ve çalışma koşullarını teşkil edecektir.

6. Mega Grup Bilişim distribütörlerinin ve serbest satış temsilcilerinin toplumdaki izlenim ve davranışları

Amaç: Mega Grup Bilişim’in ve iş ortaklarının, toplumda iyi olan itibarının korunması ve sürdürülmesi amaçlanmaktadır.

6.1 Mega Grup Bilişim İş Ortakları, Mega Grup Bilişim adına hareket eden çalışanlar değillerdir. Dolayısıyla şirket çalışanı gibi bir izlenim bırakmayacaklardır.

6.2 Medya, televizyon, radyo bağlantıları ve gazete, dergi röportajları şirkete mahsustur. Özel durumlarda şirketin onayına tabi tutulması gerekmektedir.
Medyadan gelebilecek talepler, doğrudan Mega Grup Bilişim’in Halkla ilişkiler departmanı tarafından yanıtlanacaktır. Sosyal medya ( whatsapp, Facebook, Twitter vb. gibi ) üzerinden kurulacak iletişimler risk içermemektedir.

Şirket, İş ortakları veya diğer şirketlere yönelik tüm beyanlar, dürüstlük ve sadakat ilkeline tabi olacaktır. Gerekli zamanlarda Mega Grup Bilişim ile iş birliği yapılmalıdır.

6.3 Mega Grup Bilişim İş ortakları, toplumda bulunan diğer meslek grubu çalışanlarını ( Öğretmen, Memur, İşçi vb gibi ) hor görücü, küçümseyici davranışlar sergilemekten kaçınmalıdır.

Bu etik davranış kuralları tüm Mega Grup Bilişim iş ortakları için bağlayıcı bir nitelik taşımaktadır ve uyulması zorunludur!

YAZI ETİKETLERİ:
ŞİMDİ PAYLAŞ
Mega Grup Bilişim H
Bu Yazıyı Değerlendir:
YORUM YOK

Üzgünüz, yorum formu şu anda kapalı.